Zalety czytania książek

Książka to coś po co sięgamy dla przyjemności. Wiele osób wręcz nie wyobraża sobie dnia bez przeczytania chociażby paru stron ulubionej lektury, gdyż jest to niezwykle pasjonujące zajęcie. Okazuje się, że regularne czytanie książek wpływa korzystnie na kondycję naszego ciała i umysłu, co z kolei pozwala na zmianę życia na lepsze. Co więc sprawia, że czytanie książek tak nas fascynuje?
Dlaczego warto czytać książki?
Nawyk czytania książek wyrabia się już we wczesnych latach życia, jednakże warto go pielęgnować do później starości. Okazuje się, że czytanie jest niezwykle wymagającym procesem i absorbuje wiele obszarów mózgu jednocześnie. Dzięki rozwijaniu wyobraźni oraz ćwiczeniu koncentracji, możliwe jest stymulowanie umysłu do pracy. Każdy dobrze zna momenty, kiedy to zatrzymujemy się przy danym fragmencie i popadamy w refleksję na temat tego, co właśnie przeczytaliśmy.

Po książki sięgamy także w celu uspokojenia, gdyż dobrze napisana powieść potrafi nas całkowicie pochłonąć, dzięki czemu problemy dnia codziennego zostają zepchnięte na drugi plan, a organizm może w końcu odetchnąć od stresowych sytuacji. Taka chwila wytchnienia jest dla niego zastrzykiem energii, dzięki której później będzie nam łatwiej uporać się z tym, co na nas czeka. Według badań czytanie obniża stres nawet o 70%.

Osoby czytające przed zaśnięciem mają szansę wyciszenia się oraz zrelaksowania, co wpływa znacząco na poprawienie jakości snu. Czytanie daje ukojenie i zapewnia uczucie prywatności, które jest w zabieganych czasach na wagę złota.

Należy pamiętać o tym, że wszystko co zostanie przez nas przeczytane, pozostaje w naszych umysłach, a więc możliwe jest pogłębienie wiedzy, która może okazać się przydatna w niedalekiej przyszłości. Regularne czytanie wpływa korzystnie na iloraz inteligencji oraz zachowanie wysokich zdolności poznawczych aż do późnej starości. Ponadto można liczyć także na wzbogacenie słownictwa. Nasze wypowiedzi stają się dzięki temu bardziej elokwentne, a ponadto łatwiej nam jest się wypowiadać. To z kolei wpływa korzystnie na naszą pewność siebie i owocuje w sferze nie tylko prywatnej, ale także zawodowej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *