Dlaczego warto czytać książki dzieciom?

Każdy rodzic pragnie, aby jego dziecko się prawidłowo rozwijało. Chodzi tutaj oczywiście nie tylko o sferę związaną z ciałem, ale także z umysłem. Każdy chce przekazać maluchowi to co najlepsze, dzięki czemu jego przyszłe życie stanie się łatwiejsze i będzie mógł ominąć wiele problemów, czekających na niego chociażby w przedszkolu czy szkole. Czytanie książek to jedna z najcenniejszych inwestycji, jeśli chodzi o rozwój swojej pociechy. To właśnie dzięki nim dziecko ma możliwość stworzenia własnego świata, wykreowania postaci i przeżywania pierwszych przygód.
Książki – dlaczego warto je czytać dzieciom?
Okazuje się, że dzięki czytaniu książek możliwe jest nabycie niezwykle pożądanych cech, a mianowicie kreatywności, twórczości oraz empatii. Dzieci mają okazję udoskonalenia swoich umiejętności lingwistycznych, poznać konstrukcję zdań, nauczyć się rozpoznawania liter oraz zapoznania się z regułami ortografii. Dzięki temu będą sobie lepiej radzić podczas szkolnych zajęć. Wieczora lektura jest wręcz nieceniona, jeśli chodzi o wyciszenie i uspokojenie szkraba. To właśnie dzięki książkom możliwe jest też szybsze zaadoptowanie się do otaczającej rzeczywistości.

Liczne badania potwierdzają, że czytanie dzieciom na głos stymuluje rozwój ich mózgów, dzięki czemu dziecko najpierw zaczyna rozumieć, a dopiero potem artykułować mowę. Regularne czytanie pozwala na rozbudzenie w najmłodszych ciekawości osaczającego je świata, a ponadto umożliwia lepsze zrozumienie siebie oraz pozostałych osób. Dzieci są niezwykle chłonne i zaczynają naśladować swoje ulubione postacie bajowe, tak więc warto stawiać na dobre wzorce, gdyż dziecko ma tendencje do naśladowania zachowania swoich książkowych bohaterów.

Dzięki czytaniu milusińskim kształtujemy ich wrażliwość moralną oraz intelektualny rozwój. Według badań wynika, że regularne czytanie przyśpiesza rozwój dziecka, łatwiej jest mu przyswoić wiedzę na temat otaczającego go świata i ludzi. Oczywiście czytanie wraz z rodzicem to świetna okazja do spędzenia wspólnych chwil i zacieśniania więzi, dzięki czemu pociecha czuje się bezpieczna i kochana.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *